31 Mart 2020 Salı

Kocaeli Vali Topaca’yı unutmayacak

20 Eylül 2014, 12:10
Kocaeli Vali Topaca’yı unutmayacak
Soner Şahin
 *Son Valiler kararnamesiyle Hatay’a atanan Kocaeli Valisi Ercan Topaca, görev yaptığı 4,5 yılı Devr-i Aleme değerlendirdi.Devri Alem Program yapımcısı İsmail Kahraman’ın sorularını yanıtlayan Topaca, önemli açıklamalarda bulundu. Gönül rahatlığıyla Kocaeli’den ayrıldığını belirten Topaca, yerel hizmetlerden eğitime, çevreden sağlığa önemli açıklamalar yaptı.

Devri Alem kameralarına önemli açıklamalar yapan Topaca ile yaptığımız söyleşiyi http://kocaelihaberleri/gebze" title="gebze" class="klink">gebze.tv/v/27760/kocael-vals-ercan-topaca-45-yillik-hzmet-srecn-devr--alem-tvye-d#.VBqRb_l_te8 adresinden de izleyebilirsiniz. Ayrıca Vali Topaca ile yaptığımız söyleşiyi sizlerle paylaşıyoruz:

İsmail Kahraman: Öncelikle 4,5 yıllık valilik döneminizi nasıl değerlendiriyorsunuz ?

Ercan Topaca: Gönül rahatlığıyla Hatay’a gidiyorum. 4,5 yıl o kadar hızlı ve yoğun geçti ki nasıl geçtiğini anlayamadım. 4,5 yılda Kocaeli için, Kocaelili hemşehrilerimiz için her zaman en iyisini en güzelini yapmaya çalıştık. Kamu hizmetlerinin her alanında devletimizin sunması gereken hizmetleri en iyi şekilde, adilce ve iyi niyetle sunduk. Yaptığımız her iş halkımızın refahını artırmak, Yaşam düzeyini artırmak için adil bir şekilde yapıldı. Hiçbir karşılık, hiçbir hesap yapılmadan vatandaşımızın lehine bu işleri yapmaya çalıştık.

İ.K: Gebze’ye valilik makamını getirdiniz. Gebze için bir hayaldi ama haftanın bir günü de olsa Valilik makamını Gebze’ye getirdiniz. Gebze’nin manevi Valisi diyebiliriz size. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

E.T: Gebze gerçekten Kocaeli’nin ve Türkiye’nin önemli bir merkezidir. Mutlaka üzerinde hassasiyetle durulması gereken bir ilçe. Burada Kaymakamlık, Emniyet ve diğer kamu kurumları olmakla birlikte Vali olarak daha geniş bir çerçeveden bakılması gerekir. Biz de bu çerçevede burada bir valilik makam Odası açtık. Haftanın bazı günlerinde çalıştık. Aralıksız her Çarşamba buradayız. Bu bize Gebze ve bölgenin işlerini takip etme fırsatı bulduk. Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdik. Bu durum Gebze halkına moral oldu. Ben çok faydasını gördüm. Yeni Valimizde bu durumu devam ettirecektir inşallah. Gebze halkı çok iyi niyetli ve Anadolu insanın saflığını yansıtıyor. Gebzelilere Allahaısmarladık diyorum. Gönül rahatlığıyla gidiyorum. Burada Vali olarak borcunu ödemiş yönetici rahatlığıyla gidip, Hatay’da görevime başlayacağım.

İ.K: Yaklaşık 4,5 yıldır görev yaptığınız Kocaeli’yi kısaca tanıtır mısınız ?

Ercan Topaca: Kocaeli, Türkiye’nin en güzel köşelerinden ve dünyanın en güzel yerlerinden birisidir. Özellikle Sanayi’de iç içe ve doğal ortam var. Hemen otoyoldan çıktığınız anda 2 km sonra insan eli değmemiş doğal bir yapıya ağaçlara ormana ulaşmak çok önemlidir. Kocaeli’nde hepsini aynı anda görmek mümkün. Tarihin ilk çağlarından beri insan var, yaşam var. Onların eserleri, izleri , kalıntıları var. Bu tabi her şehre her bölgeye nasip olan bir şey değil. Kocaeli tarihi, kültürü, doğal güzellikleri sanayi ticareti ve teknolojiyi hepsini bünyesinde barındıran hepsiyle barışık bir şehir aslında. Bu özelliği Türkiye de çok bilinmiyor. Sadece sanayi ve fabrika bacalarıyla daha çok ön plana çıkmış ancak bu doğal güzellikler tarihi dokusunu en temel olarak Türkiye’nin gündemine getirmemiz lazım.

EĞİTİMDE ÖNEMLİ HİZMETLER

İ.K: Kocaeli’nin önemli sıkıntısı eğitim. Eğitim noktasında, imzası olan bir valimizsiniz. 4,5 yılı da doldurdunuz. Eğitimle ile ilgili neler söylersiniz?

E.T: Evet, tabi Kocaeli eğitim konusunda şuan da geldiğimiz nokta itibariyle, aslında fiziki alt yapı sorunlarını halletmiş bir kent. 2010 yılında göreve başladığım dönem itibariyle Kocaeli’ndeki derslik başına düşen öğrenci sayısı 35-36’. Genellikle söyleyeyim. Gebze bölgesinde Darıca, Çayırova da ise derslik başına düşen öğrenci sayısı 46-47 civarındaydı. Şuan itibariyle, 2014 yılı itibariyle derslik başına düşen öğrenci sayımız 25-26 civarındadır. Kocaeli genelinde Gebze bölgesinde de Gebze, Darıca Dilovası ve Çayırova’da derslik başına düşen öğrenci sayımız 30’dur. Çayırova’da 11 okul inşaatımız devam ediyor. Gebze’de 5-6 okulumuz, aynı şekilde Dilovası ilçemizde devam eden inşaatlarımız var. Bunların önemli bir kısmı inşallah Eylül ayında hizmete açılacak.

İ.K: 4,5 yılda derslik açığı nereden nereye geldi?

E.T: Şu anda Kocaeli’de derslik başına düşen öğrenci sayısı 25-26. Gebze bölgesinde ise 30’a düştü. Bin tane derslik bu dönem sonuna kadar hizmete girecek. Bunlardan bir kısmı Ekim, bir kısmı Kasım, bir kısmı da Aralık sonunda eğitime açılacak. Bin dersliğin 250-300 civarı da şubat ayında hizmete girecek. Bunları da hesaba kattığımız zaman Kocaeli’de derslik başına düşen öğrenci sayısı tam 25 olacak. Bu çok önemli bir sonuçtur. Herkesin iyi bir ortamda eğitim görmesi, atölyeleriyle, uygulama sınıflarıyla, koridorlarıyla, konferans salonlarıyla eğitim görmesi çok önemli. Şu anda yeni yaptığımız her okulda konferans salonumuz var. Bunlar ülkemizin başarısı için.

HİZMET EKİP İŞİDİR

Bu hizmetler ekip işidir. Sadece eğitimde değil, bildiğiniz gibi 2008’de kurulan yeni ilçeler var. Bunlarda hastane yoktu. Spor salonu yoktu. Örneğin Çayırova’da, Kartepe’de, Dilovası’nda, Başiskele’de hiçbir sağlık kuruluşu yoktu. Bunların hepsinde artık 24 saat veren sağlık kuruluşları var. Fatih devlet hastanesini yeniden yapıyoruz. Her ilçemizde spor tesisi var, yapılanlar var, yapılacak olanlar var. Yollar yapıldı. Yıllarca bitmemiş hizmetleri tamamladık. Yapılan işler saymakla bitmez. Bunların hepsini halkımız için yaptık.

İ.K: Yapmak isteyip de yapamadığınız hizmetler var mı?

E.T: Yapacağız deyip parasızlık veya başka bir sebeple yapamadığımız hiçbir iş yok. Ama başlayıpta bitiremediğimiz işlerimiz var. Onlarda bir şekilde yapılacaktır. Devlet de süreklilik esastır. Mesela Gebze’ye yeni bir hükümet konağı yapmak isteyip de planlayıp, hayata geçiremediğimiz bir proje. Orda da bazı zorluklar var. Adliye taşındıktan sonra mevcut binanın elden geçirilerek oraya Gebze’ye daha yakışır bir Hükümet konağı düşündük. Bunun tabi kabulünü sağlamak, insanların istemesini sağlamak önemli. Buna benzer bir çok yatırımın adımlarını zihni planda yaptık, arkadaşlarımız yerine getirecek.

KOCAELİ’DE EĞİTİMİN DURUMU

İ.K: Başarılı öğrenciler neden İstanbul’u tercih ediyor?

E.T: Bunun sebebi burada marka okulumuzun olmaması ve bu çocuklarımızın kendi seviyelerinde kendi almış oldukları eğitimi devam ettirecek şekilde Anadolu lisesi okul sayısının az olmasıdır. Bu anlamda da son dönemde yapılan 3 tane Fen lisemiz vardı. Yeni 3 tane daha fen lisesi açılıyor. Sosyal bilimler lisesi 1 taneydi 2. si açıldı Gebze bölgemizde. Diğer başarılı okullarımızı, Anadolu Lisesi’nde onlarında başarılarını, puanları yükseltmek suretiyle Kocaeli’nde yetişen bu üstün zekâlı ve başarılı çocuklarımı buradaki Anadolu liselerimizde tutmak suretiyle üniversite sınavlarında o başarısızlığımızı ortadan kaldıracak çalışmalarımız yapıyoruz.

MESLEK LİSELERİ BAŞARIYI AŞAĞIYA ÇEKİYOR

Tabi ki burası sanayi şehri. Liselerimizin içerisinde teknik ve Endüstri Meslek liseleri Türkiye ortalamasının çok üstünde. Şuan itibariyle %55 seviyesinde. Türkiye ortalaması %45 seviyesindedir. Çocuklarımızın daha çok meslek liselerini tercih etmiş olmaları üniversite sınavlarındaki başarıyı da dolaylı bir şekilde biraz aşağıya çekmektedir. Meslek Liselerinin Türkiye genelindeki puan ortalamaları diğer Anadolu, fen liselerine göre düşük olduğu için bu çocuklarımız meslek seçimine giren çocuklarımız Daha meslek lisesine devam ederken staj döneminde işini ayarlıyor. İşe yerleşiyor, hayata ve çalışmaya başlıyor. Üniversite sınavlarını ,Türkiye’nin diğer illerindeki eğilimin tersine 2. Plana atabiliyor. Önce işe ve çalışmaya başlıyor. Maaş almaya başlıyor. Daha sonraki dönemlerde ise Üniversite sınavlarına girmek suretiyle yüksek öğrenimini tamamlamaya çalışma şeklinde bir eğilim var. Bu tabi liseden mezun olmuş, doğrudan doğruya sınava giren öğrenci sayısı, diğer illere göre oran olarak düşük kalıyor.

KOCAELİ’NİN ÜNİVERSİTE BAŞARISI

İ.K: Göreve başlayalı 4,5 yıl oldu. Üniversite sınavlarında siz göreve başladığınızda Kocaeli kaçıncı sıradaydı şimdi kaçıncı sırada?

E.T: Üniversite sınav sonuçları konusunda il sıralaması şuan açıklanmıyor. Bakanlık bir karar aldı, açıklamıyor. Ancak şunu söyleyebiliriz. Türkiye genelinde derece yapan ilk 100’e giren ilk 1000’e giren çok sayıda öğrencimiz var. Bu sayı hızla artıyor. Fen lise sayısının artması, Anadolu Lise sayısının artması marka okul dediğimiz gerek devletin okulları, gerek kamunun okulları, gerek özel sektör okullarının sayısının artmasıyla olacak ve biz bunu ölçüyoruz. İl düzeyinde ölçüyoruz. Ama Türkiye genelinde bir mukayese imkânımız, 3 yıldır yok. Ama ben şunu görüyorum. Bir hedef koyarsınız, o hedefe ulaşmak için belli şartları oluşturursunuz. O hedefe de adım adım gidersiniz. Biz burada onu yapıyoruz. Eğitimin fiziki alt yapısını çözdük, Allah’a şükür. Kocaeli’nde derslik anlamında bir sıkıntımız yok, okullarımızın fiziki kalitesi niteliği anlamında bir sıkıntımız yok. Fen liselerinin sayısı bu yıl inşallah 6’ya çıkıyor. Sosyal bilimler lisesi 2’ye olacak. Genel liseler aşağı yukarı hepsi Anadolu liselerine çevrildi. Meslek liselerinde ki başarı artıyor. Bunların hepsi Kocaeli’ndeki üniversite sınavlarına girişteki başarıyı arttıracak faktörlerdir. Temel faktörler bu TEOG sınavı dediğimiz, bu işte eski SBS sınavı dediğimiz sınavdaki başarı da üniversite sınavdaki başarıyı etkileyecek en önemli faktördür.

SBS’DE 50’LERDEN İLK 10’UN İÇİNE GİRDİK

 Ben 2010 yılında geldiğimde SBS Sınavında, 2009’da da, 2008’de de Kocaeli 50’lerde gidiyordu. En son açıklandığında, Şuan da SBS sınavı da açıklandı, TEOG sınavının da il sıralamaları açıklanıyor. 2012-2013’de 18. Sıralamada olarak ciddi bir ilerleme ilerledik. Bu sene TEOG Sınavında ki aldığımız sonuç, bu tabi gayri resmi bir sonuç. İlk 10’da olduğumuz yönünde çok sevindirici bir haber aldık. Ama bu resmi bir sonuç değil. Bize söylenen başarının ciddi oranda arttığı, tabi şimdi yapmamız gereken başarılı çocuklarımızı Kocaeli’ndeki okullarda, liselerde tutmanın yollarını aramak. Bu çocukların İstanbul ve değişik illere tercih yapmak suretiyle gitmesini önlemek. Dolayısıyla üniversite sınavlarında ki başarımızı da arttıracağız. Yani eğitimde böyle bir noktadayız. Şuan devam eden 51 tane inşaatımız var. Önemli bir kısmının Eylül ayına açılmasını planlıyoruz. Belki birkaç tane okulumuz ön görülmeyen bazı şartlar olabilir, engeller çıkabilir bunları da eğitim öğretime açacağız. Bir taraftan da tabi önümüzdeki yılı planlama açısından da yeni yatırımlar da yapılacak. Eğitim sorununu Kocaeli’nin gündeminden çıkarma noktasında çok önemli mesafe kaydettik. Bu konudaki çalışmalarımız hiçbir şekilde, herhangi bir rehavete kapılmadan devam edecektir.

KOCAELİ’DE EĞİTİME YÜZDE YÜZ DESTEK

İ.K: Hayırseverlerin yaptığı derslik sayısı ne kadar?

E.T: Kocaeli olarak, genel bir rakam söyleyebilirim. Şuan itibariyle Kocaeli’nde özetle kendi dönemimi son 4 yılda yaptığımız okulların yaklaşık olarak 3 te 1’inden fazlasını hayırseverler sayesinde yapıyoruz. 4 yıllık dönem içerisinde yaklaşık 40 adet okulumuzu hayırseverler yaptı. Bu Türkiye ortalamasının üzerinde. 2002 yılında Kocaeli’nde 6500 derslik vardı. Şuan itibariyle Kocaeli’nde 13 Bin civarında derslik var. Tabi biten okullarımız da var bir taraftan, sayı her gün değişebiliyor. Hayırseverlerimizin 4 yıl içerisinde 3 bin derslikten, 1700 derslik katkısı oldu. Çok ciddi bir hayırsever katkısı alıyoruz. Bu konuda Kocaeli şanslı.

İ K: Öğretmen atamasında sıkıntı var mı? Ne kadar öğretmen açık kadrosu var ?

E.T: Öğretmen sıkıntısını aştık. Ücretli öğretmenlerimiz vardı Özellikle Dilovası’nda. Şuan da ücretli öğretmen sayısı da hızla artıyor. Norm kadroda bir miktar boşluk var. Norm kadroya göre 2500 civarında açığımız görülmekle birlikte bizim o kadar ihtiyacımız yok. Son atamalarla birlikte, aslında hiçbir okulumuzda öğretmen açığımız da yok. Branşta itibariyle veya kısmen ücretli olan öğretmenler ki onları da öğretmenlik formasyonu olanlardan alıyoruz. Ücretli dediğimiz şeylerde sokakta bulduğumuz üniversite mezunu kişiler değil.Tabi şuanda onu kesin bir rakam söylemem mümkün değil. Eğitim - Öğretim başlayınca atamalar bir taraftan devam ediyor. Öğretmenler henüz gelip başlamayanlar, başlayanlar var. Onlara göre binin altında ücretli öğretmen diyebilirim. Şuan fiilen çalışan, kamu okullarında 16 bin civarında öğretmenimiz var. 16 binde bunun bin dediğimiz zaman yüzde 10’un altında bir rakamdır. Bu yıl bu sayı o kadar bile olmayacak. Daha da aşağıya düşecektir. Ki ücretli çalışan arkadaşlarımıza onu özellikle söylüyorum, öğretmenlik formasyonu almış arkadaşlardan seçiyoruz.

ÇEVRE KİRLİLİĞİ’NE KARŞI MÜCADELE

İ.K: Dilovası’nda ki çevre kirliliği ne durumda?

E.T: Dilovası en çok gündeme getirilen, siyasi sebeplerle de gündem konusu yapılmaya çalışan husustur bu. Dilovası’nda şuan da bütün bacaları takip ediyoruz. Dilovası’ndaki hava kirliliğinin sebeplerini araştırıyoruz. Bu elimizde birçok veriler var, kanserojen bazı hususlar olduğu filan söyleniyor. Hiçbiri çok sağlıklı bilimsel araştırmaya dayanarak sağlanmış sözler değil. Biraz ahlaki bilimsel araştırmalara bağlı değil. Biraz da siyasi gerekçelerle, siyasi münazaralar ortaya çıkartılan şeylerdir.

İ.K: Sağlık Bakanlığı bu konuda çalışma yapıyor mu?

E.T: Dilovası’nda kanser vakası Türkiye’nin 3 katı filan dendi. O araştırmaların ilk bulguları sonucunda öyle bir sorun yok. Yapılan ölçümlerde abartıldığı gibi böyle bir husus yok. Kaldı ki o dönemde ortaya çıkartıldığı söylenen bilimsel rapor dedikleri şeyinde bilimsel rapor olmadığını, bir üniversitedeki hocanın ve bir öğrencinin doktora tezi şeklinde yapmaya çalıştıkları, hiç sonuçlanmamış, yarım çalışmanın, kamuoyuna kesin bilimsel çalışmaymış gibi aktarılması şeklinde ortaya çıkmıştı. Sağlık bakanlığı böyle bir çalışmayı başlattı. İnanın ben Vali olarak bu çalışmadan sonra bende rahatladım. Çünkü öyle bir şey olduğu takdirde bende vebal hissedecek ve vebali olan bir yöneticiyim. Gerekli önlemleri almaya çalışıyoruz. Bir açık bırakmamaya çalışıyoruz. Gebze’de zaten bir sorunumuz yok. Dilovası’ndaki hava kalitesinin biraz yüksek olmasının birkaç sebebi var. Tabi Sanayinin orada çok yoğun olması, içerisinde hem otoyol hem D-100 karayolunun geçiyor olması .

İ.K: Peki kirliliğin asıl sebebi nedir?

E.T: Dilovası şöyle bir çanaktır. Araçlar inerken frene basıyor yokuşu tırmanırken gaza basıyor. Araç fazla gayret sarf ediyor. Tübitak’ın yaptığı araştırmada Dilovası’nda hava kirliğinin %50’lik kısmı araç trafiğinden kaynaklandığı belirtilmekte. Şimdi Körfez Geçiş Köprüsü ve Kuzey Marmara otoyolunun yapılmasından sonra trafikten kaynaklanan, araçlardan kaynaklanan hava kirliliğinin önemli oranda ortadan kalkacağını düşünüyorum ve bunun gündemimizde tutuyoruz ve çalışmalarımızı ona göre yapıyoruz. Bir başka şey tabi böyle bir çanak Dilovası, rüzgar esmediği zaman fabrika bacalarından normal standartlardan çıkan, buhar, gaz yani mevzuatın ön gördüğü limitlerde çıkan gaz bazen asılı kalabiliyor havada. Asılı kaldığı zaman, insanlar şöyle bir gökyüzüne bakınca, hava bazen puslu bazen karanlık bir hava , burada her şey bitti, hava kalitesi öldü, burada nefes almak bile sorun diye gündeme getiriliyor. Bunlar o anda rüzgarın olmamasından kaynaklanan sorun. Burası sanayi bölgesi. Dilovası bölgesinin içinde olan sanayi. Etrafında fabrikalar var. Bunlar bugün ortaya çıkmış sorunlar değil, aşağı yukarı 50 yıllık bir sürecin sonucundadır. Şuan da biz her türlü tedbiri alıyor, 24 saat izliyoruz.

İ.K: Çevreyi kirleten kuruluşlara karşı yapılan yaptırımlarla ilgili bilgi verebilir misiniz?

E.T: Şunu net olarak söylüyorum, sanayicilerimiz de bunu biliyorlar. Hava ve çevre kirliliğine karşı sıfır toleransla çalışıyoruz. Kim ne yaparsa Kocaeli’nde karşılığını, cezasını buluyor. En çok çevre cezasının yazıldığı il Kocaeli’dir. Geçen yılın cezası yaklaşık 10 milyon lira civarında. Bu tabi çok kirlilik var ceza yazılıyor anlamına gelmesin. Bir aksayan bir şey gördüğümüzde ve onunla ilgili mevzuatta ne yaptırım varsa onu uyguluyoruz. Bu daha önce ki yıllarda çokta üzerine gidilmiyor. İşte sanayicileri küstürmeyelim, şunu küstürmeyelim bunu küstürmeyelim. Biz kararlılığımızı ortaya koyduk, sanayici biliyor ki havayı suyu kirlettiği zaman yaptırımla karşı karşıya kalacaktır. Burada tolerans yoktur, tedbirini de ona göre alıyor. Bacasını, filtresini, arıtmasını çalıştırıyor.

İ.K: Dilderesi temizlenebilecek mi?

E.T: Dil deresi kanayan bir yaradır. İlk geldiğim andan itibaren gündemimize aldık. Tabi işler istediğiniz hızda olmayabiliyor. Dil Deresi Islah projesi başladı. İnşallah önümüzdeki yıl ortasında bitecek. Dil deresinin etrafında da çay bahçelerinde çay içeceğimiz günü iple çekiyorum, bunu da yaşayacağız. Hava ve su kalitesi artacak. Kocaali’de evsel ve endüstriyel atıkların arıtılma oranları %99’lardadır. Türkiye genelinde en yüksek orandır. Kocaeli’ni yakalayan şuan da başka bir il yoktur. Kocaeli kadar sanayinin çok olduğu,yoğun olduğu ve havasının bu kadar güzel olduğu bir il yoktur.

İ.K: Dilovası çevre sorunlarını aşabilecek mi?

E.T: Bizim 5-10 yıl önce yaşadığımız sorunları şuanda yaşayanlar var. Allah’a şükür Kocaeli bu sorunlarını aşmış bir kenttir. Biz Valilik olarak Kimyasal madde taşıyan tankerlerin vana doldurma ve boşaltım sistemlerine kadar takip ediyoruz. Bir dönem Dilovası’ndan geçtiğiniz zaman çok ağır bir çürük kokusu gibi kokuyla karşılaşırdınız. Sebebini araştırdık. Boşaltılırken bir anlık sızan kimyasal madde bütün Dilovası’nı çok ağır bir koku alıyordu. Bunu araştırdık, bu vana, boşaltma sistemi, tankerlerin vanalarındaki ilkel eski sistemlerle boşaltım yapılıyordu. Bunların tümünü değiştirdik şimdi eskisi gibi o kokular yok. Zaman zaman böyle çok nadir de olsa hatalar, işletmelerle ilgili sorunlar olabiliyor. Bunun da hemen gereğini yapıyoruz. Hep birlikte sanatçılarımızla, Halkımızla, Ankara’yla iş birliğiyle çevre sorunlarımızı hızla halleden bir kentiz. Bunu çok net söyleyebilirim.

TAŞ OCAKLARI İÇİN DÜĞMEYE BASILACAK

İ.K: Taş Ocakları ve kömür depoları hep şikayet konusu oldu. Bununla ilgili neler söylemek istersiniz?

E.T: Gebze ve Dilovası bölgesinde kömür depolarımız var. 1996’da yapımına başlanmış ancak bir türlü taşınmayan kömür depolarına çok kararlı bir duruş ortaya koymak suretiyle oraya taşıdık, tedbirleri aldık. Toz tutma sistemi ve oradan kömür depolama, paketleme eleme sistemlerini belli bir bölgeye taşıdık. İlk başta Dilovası halkında, oradan şehrin üzerine bir toz gelir mi diye endişe vardı. Biz garanti verdik. Böyle bir şey olmayacak. Gerçekten şuan itibariyle D-100’ün yanındaki kömür yığınlarını kaldırdık. Onun oluşturduğu kazalar ortadan kalktı. Şehir bu sıkıntıdan kurtuldu. Türkiye’nin en modern kömür Eleme, paketleme ve depolama tesisleri Kocaeli’ndedir. Kömür depolarının taşınması zor oldu. Taş ocaklarının taşınması daha da zor olacak. Orda da çok ciddi sıkıntılar ve engeller var. Akşamdan sabaha hayata geçirebileceğimiz bir proje değil. Ama onu alt yapısını oluşturuyoruz, hedefimiz belli, hedefe hangi yollarla, hangi araçlarla gideriz. Onun çalışmasını da yaptık. İnşallah yakın bir gelecekte düğmeye basacağız. Taş ocaklarını mümkün oldukça şehirden uzak, insanların hayatlarını mümkün olduğunca az etkileyecek bir bölgeye toplamaya çalışıyoruz. Bunla ilgili bazı mevzuat düzenlemeler gerekiyor. Daha ruhsat süresi 10-15 yıl olanlar var. Şuan mecliste olan torba kanunda maden ocaklarının hakları ile birlikte başka alanlara nakledilmesi ile ilgili kanun teklifi verildi. İnşallah o yasa çıktıktan sonra koyduğumuz hedefe ulaşmada ciddi bir aydınlanma olacak. Emin adımlarla ilerliyoruz ama kesin bir zaman vermek istemiyorum. Ancak mümkün olan en kısa sürede üstesinden geleceğiz.” 

Vali Ercan Topaca ile daha önce yaptığımız söyleşinin görüntülerini Devri Alem İnternet 

televizyonumuzun http://devrialem.tv/v/23083/kocael-vals-ercan-topaca-le-canli-rportaj#.U8eDUZR_uWM

linkinden izleyebilirsiniz.

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

  YAZARLAR Tümü

 • GAZETE MANŞETLERİ

  HAVA DURUMU

  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  ANKET Sonuçlar Tümü

  ?Yeni internet gazetesi sitemizi Beğendiniz mi?

  NAMAZ VAKİTLERİ

  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  EN ÇOK OKUNANLAR

  BUGÜN

  BU HAFTA

  BU AY

  EN ÇOK YORUMLANANLAR

  BUGÜN

  BU HAFTA

  BU AY

  SPOR TOTO SÜPER LİG

  Tür seçiniz:

  SAYFALAR

  ARŞİV